Η Τοπική Ανάπτυξη στην Αγροτική Ύπαιθρο
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 10 Ιουλίου 2024 12:43
Από το βιβλίο «Σκέψεις για την Τοπική Ανάπτυξη» του Δημήτρη Μιχαηλίδη, εκδόσεων ΣΤΕΝΤΟΡΑΣ, ISBN 978-618-84431-2-9, διαβάζουμε στο «Λίγα λόγια από εμένα»: Το 1956 έκανα την Α’ Δημοτικού στον Καταχά (σήμερα Δήμος Πύδνας-Κολινδρού) Πιερίας, όπου μπολιάστηκα με τις λειτουργίες της τοπικής κοινωνίας και της τοπικής ανάπτυξης, όταν όλοι μαζί οι κάτοικοι του χωριού Καταχά, που ιδρύθηκε το 1926, έκαναν τα κοινοτικά έργα με κοινή προσωπική εργασία και με αναλογική χρήση υποζυγίων και κάρων και όλοι μαζί βοηθούσαμε όλους στις περιστασιακές εντάσεις των εποχικών αγροτικών εργασιών.
Κάπου στο 1963 συμμετείχα στην ίδρυση μιας Ομάδας Προσκόπων στο Βυζάντιο (Ντεπώ Θεσσαλονίκης), ασκούμενος